Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/dual/public_html/photo-jotka.pl/library/Zend/Cache/Backend.php on line 66
Photo Jotka

Joanna Kiczka „Jotka”

FACES

Pierwsza edycja wystawy: Warszawa, Prochownia Żoliborz, 3.10-9.11.2014

Druga edycja wystawy: Bydgoszcz, Galeria M., 15-30.11.2014

 

Projekt F A C E S to próba zanalizowania zachowania ludzi, których stawia się po pierwsze przed aparatem w bardzo bliskim kadrze (z modelami dzieli mnie kilkanaście centymetrów), po drugie za „zasłoną” oddzielającą mój i ich świat. Czy są sobą? Czy pokazują mi pełnych siebie? Czy mi ufają, chociaż widzą mnie pierwszy raz w życiu? Czy są naturalni, czy zachowują dystans?

 

Celem projektu jest pokazanie emocji na twarzach różnych ludzi w bardzo bliskim kadrze. Ciekawią mnie zachowania ludzi, których większość widzę pierwszy raz w życiu, a także obserwowanie i zapisywanie na karcie aparatu emocji, jakie pojawiają się na ich twarzach. Projekt F A C E S to również próba fotograficznego skatalogowania ludzi. Szukam osób, które są bardzo do siebie podobne, a także ludzi o nietypowych rysach, jako przeciwieństwa tamtych. Prócz samego zrobienia zdjęcia, ciekawi mnie odbiór moich fotografii przez osoby zgromadzone na wystawie - jakie będą mieć reakcje, czy razem z uśmiechniętymi twarzami będą się uśmiechać, a z zdenerwowanymi odczuwać niepokój?

 Do stworzenia projektu zainspirowały mnie prace dwóch fotografików: Martina Schoeller-a oraz Thomasa Ruff-a. Ja jednak idę o krok dalej – zbliżam się do modela „ucinając” mu uszy, a zostawiając to, co najważniejsze – oczy, usta poliki i nos – sedno naszych emocji. Dzięki bliskim kadrom pokazuję jak bardzo podobne są twarze oraz jak bardzo się różnią.