Joanna Kiczka „Jotka”

Dziewczynki ze Świata Maskotek”

 

To dziewczęta z tego świata, a tak naprawdę jeszcze dzieci, trudne, nieśmiałe, bezczelne, ciekawe. Dzikość, bezceremonialność, upojna zachłanność wieku dojrzewania. Kocięta, które nie otwarły jeszcze oczu. A gdy je otwierają…”

 

Pozycje literackie – „Dziewczynki ze Świata Maskotek” fińskiej pisarki Anji Snellman oraz „Lolita” Vladimira Nabokova stworzyły w mojej głowie niniejszy obraz. Jest to opowieść o niewinności dzieciństwa, o przemijaniu i niebezpieczeństwach świata zewnętrznego, dorosłego.

 

Nie każdy z nas ma piękne i spokojnie dzieciństwo. Niektórzy z nas popełniają błędy, ufają nie tym co trzeba. Wybierają nie tą ścieżkę, bo pragną poznawać. Czy jednak zawsze poznawanie świata może skończyć się dobrze..?

 

W moim projekcie pragnę pokazać życie dzieci – dziewczynek skrzywdzonych przez pedofilów. Wczuwam się w ich sytuację. Pokazuję beztroską zabawę dziewczynek, które są obserwowane przez oprawcę czającego się w krzakach. Tacy ludzie potrafią zdobyć zaufanie dzieci, odciągnąć je na bok. Doskonale wiemy, ile jest porwań, ile dzieci ginie bez śladu. A potem, po wielu latach dowiadujemy się, że nasze pociechy były uwięzione w piwnicy miłego sąsiada (np. Austriak Josef Fritzl).

 

Czy zastanawialiście się kiedyś co musi czuć uwolniona osoba? Jakie tkwią w niej emocje? Czy czasami nie ma dość? Przez lata była więziona i wykorzystywana seksualnie; teraz też się dusi!!! Ogarniają ją panika, gniew, płacz i dziki śmiech. Zapętla się. Bo nigdzie nie ma wyjścia. Wariuje. I wpada w kompletne odrętwienie. Ta historia to studium izolacji, zniewolenia i miłości wyniszczającej na wskroś, dramatyczny zapis walki ze sobą, z własnymi uczuciami i poczuciem odtrącenia przez świat zewnętrzny, a zarazem rozliczenie z przeszłością i próba odbudowania życia na nowo.

 

Dorosłe dziewczyny bawią się lalkami. Ale czy nadal są tak samo beztroskie jak w czasach dzieciństwa? A może są wulgarne? Wyuzdane? Jak bardzo głęboko będą w stanie ukryć to co przeżyły? Już nie są „maskotkami”, już nikt nie skrzywdzi, nie będzie się nimi bawił. Ale skaza pozostanie. Nie opowiedzą wam swojej historii. To zbyt bolesne.

 

W projekcie wzięli udział: model Andrzej Bersz oraz modelki: Irmina Osman, Joanna Panicz, Ayla Kopeć, Natalia Pankiewicz, Aleksandra Łapińska. Stylizacje projektantek: Agnieszki Kaszuby i Moniki Baczewskiej. Makijaż Ewa Arutjunian. Lalki są własnością Aleksandry Carossi-Gwiazdowskiej i Joanny Panicz.

Zdjęcia zostały wykonane w Warszawie (osiedle Jelonki, Park Łazienkowski, stadion na Żoliborzu), fort Beniaminów pod Warszawą, na starym dworcu w Białymstoku oraz w Katowicach (Nikiszowiec).